Programy edukacyjne

Przedszkole realizuje program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój dzieci Zielona Kraina to nasze przedszkole, zmodyfikowany przez nauczycieli oraz dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci autorstwa M. Kwaśniewskiej i W. Żaby - Żabińskiej

• Program wychowawczy
  • Program profilaktyki dla przedszkola
  • Program własny
  • Zdrowe Przedszkole - kształtowanie przyzwyczajeń i nawyków zdrowego żywienia oraz kształtowanie przyzwyczajeń i nawyków bezpiecznego i higienicznego trybu życia

Przedszkole przystąpiło do realizacji programów i akcji ogólnopolskich

• Akademia zdrowego przedszkolaka - projekt społeczno-edukacyjny organizowany we współpracy z placówkami przedszkolnymi, mający na celu utrwalenie Wśród rodziców, dzieci oraz personelu przedszkolnego wiedzy o tym, jak zdrowo się odżywiać.
  • Żywienie na wagę zdrowia - program organizowany przez WSSE Katowice oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach - wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez odżywianie i propagowanie aktywności fizycznej, poprawa jakości żywienia dzieci i młodzieży w żłobkach, przedszkolach i szkołach, podniesienie świadomości rodziców w kwestii odżywianie dzieci i ich aktywność fizyczna, a pozytywne skutki zdrowotne w przyszłości.
  • Kubusiowi Przyjaciele Natury - ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkolaków organizowany przez markę Kubuś - celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne oraz przestrzegania właściwych zachowań żywieniowych.
  • Akademia Aquafresh - ogólnopolski program edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków profilaktyka higieny jamy ustnej dla dzieci w wieku przedszkolnym
  • Mamo, tato wolę wodę - ogólnopolski program edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A., w trosce o zdrowy rozwój naj młodszych. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.
  • Czyste powietrze wokół nas - przedszkolny program profilaktyki antynikotynowej organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, którego celem głównym jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.
  • Czytające Przedszkola - Cała Polska czyta dzieciom - program Fundacji ABCXXI wspierający zdrowie psychiczne, umysłowe i moralne dzieci i młodzieży, jego celem jest zmiana świadomości społecznej dotyczącej roli czytania w rozwoju dziecka, jest to także gwarantowany sposób lepszego przygotowania dzieci do szkoły i do życia.

Ekologiczne działania

• udział w konkursach Zbieramy makulaturę - oszczędzamy lasy
  • zbiórka zakrętek plastikowych przekazywanych na cel charytatywny dla potrzebujących dzieci selektywna zbiórka makulatury
  • selektywna zbiórka baterii