Współpraca ze środowiskiem lokalnym

Przedszkole nr 20 Zielona Kraina utrzymuje stały kontakt ze środowiskiem lokalnymi aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym swojej dzielnicy i miasta.

Bierzemy udział w uroczystościach, festynach i imprezach lokalnych organizowanych przez Referat Kultury i Sportu, Centrum Kultury, Muzeum Miejskie, Administrację Osiedla „Tuwim”.

Dzięki współpracy z Referatem Kultury i Sportu otrzymaliśmy finansowe wsparcie na zakup materiałów potrzebnych na uszycie strojów śląskich dla zespołu wokalno - tanecznego „Kolorowe Nutki”.Zespół ten w ramach współpracy z Muzeum Miejskim przygotowuje i prezentuje tańce śląskie zarówno w naszym mieście jak i województwie. Nasze przedszkole systematycznie współpracuje z Centrum Kultury. Prezentowana na scenie Centrum Kultury twórczość artystyczna naszych wychowanków zyskała wielkie uznanie.

Od Wielu lat współpracuj emy z Wydziałem Ochrony Środowiska oraz Referatem Zieleni Urzędu Miasta. Dzięki wsparciu Wydziału Ochrony Środowiska jak również Fundacji Ekologicznej „Silesia” wzbogaciliśmy bibliotekę przedszkolną o liczne pozycje książkowe o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, a ogród przedszkolny stał się oazą egzotycznej zieleni. Podejmowane przez nas działania na rzecz ochrony środowiska spowodowały wzrost świadomości proekologicznej dzieci, rodziców i personelu przedszkolnego. Zarówno Wydział Ochrony Środowiska jak i Fundacja Ekologiczna „Silesia” wspierają akcje ekologiczne podejmowane przez naszych wychowanków.

Akcje ekologiczne przeprowadzone w roku szkolnym 2004/2005

1. Sprzątanie świata. Termin: Wrzesień
  2. Posadź swoje drzewko” Termin: Październik. Kwiecień. Instytucje i osoby wspierające:
  • Fundacja Ekologiczna „Silesia”
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
  • Wydział Ochrony Środowiska
  • Rodzice dzieci
  1. „Do serca przytul psa”. Termin: Grudzień (karma przekazana dla psów w schronisku Katowice Milowice) Instytucje i osoby wspierające:
  • Rodzice dzieci
  1. „Skrzydlaci przyjaciele” Termin: Grudzień Instytucje i osoby wspierające:
  • Rodzice dzieci
  1. „Buk przy szkole” Termin: Kwiecień Instytucje i osoby wspierające:
  • Nadleśnictwo Katowice
  1. Międzynarodowy Dzień Ziemi (sprzątanie terenu wokół przedszkola i osiedla) Termin: Kwiecień
  2. Całoroczna akcja segregowania surowców wtórnych: papieru, puszek, baterii, plastiku, szkła. Termin: Cały rok Instytucje i osoby wspierające:
  • (MPGK)
  • Rodzice dzieci Mieszkańcy osiedla.

Współpracujemy również ze szkołami:

• Szkołą Podstawową nr 1
  • Szkołą Podstawową nr 3
  • Szkołą Podstawową nr 20
  • Gimnazjum nr 3 W ramach współpracy dzieci uczestniczą w zajęciach sportowych, komputerowych, artystycznych, lekcjach otwartych. Dzięki tej współpracy nasi absolwenci bezstresowo przekraczają próg szkoły.